Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 CZK
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 000 CZK bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Online platba

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Z historie lepicí pásky
01.10.2020

Z historie lepicí pásky

Když bychom dostali za úkol napsat pojednání o jednom z největších vynálezů moderní doby, nestyděli bychom se napsat o lepicí pásce. Zdánlivě jednoduchá věc, a přitom tak geniální. Dovolíme si říct takřka poetická. Vždyť kolik už asi lepící páska zachránila Vánoc? A kolik dírek už zalepila? Plakátů připevnila? Občas i nějaký ten nárazník spravila…

I podle slavného Stopařova průvodce po Galaxii od Douglase Adamse je lepicí páska druhou nejpotřebnější věcí vůbec (hned po ručníku). Jaký úžasný všestranný vynález!

Nemusíme být vůbec skromní, protože od fiktivní literatury se plynule dostáváme do reality, kdy lepicí pásky slouží třeba i k opravám lunárních modulů, aby se mohly dál vesele prohánět po měsíci. Tady už samozřejmě mluvíme o speciálních izolepách, ale nepředbíhejme, pěkně popořádku. Nejdříve se podívejme trochu do historie tohoto zázraku.

Komu vděčíme za ten vynález a k čemu původně sloužil?

Lepicí pásku vynalezl v Americe v roce 1925 Richard Gurley Drew. Byl to zaměstnanec podniku vyrábějícího smirkový papír. Splnil tak sen lakýrníků tehdejších aut, které se často zdobily různými barevnými přechody, pruhy a vzory. Vytvořit však čistý a rovný přechod mezi dvěma odstíny byl pro lakýrníky nadlidský výkon (i s použitím do té doby známé chirurgické pásky, která však zanechávala na kapotách skvrny).

Mladý Drew vyrobil ve 20. letech nejprve papírovou pásku a od té byl už jen krůček k průhledné izolepě. Tu vynalezl o pár let později, v roce 1930, aby pomohl pekařům s balením výrobků do celofánu.

Festival a mezinárodní den izolepy?

Lidé okamžitě po objevení lepicí pásky pochopili, jak krásně se hodí na opravy všeho druhu. Byl to hit a tím je dodnes.

Díky její prosté genialitě se snad ani nemůžeme divit, že někteří dokonce slaví mezinárodní den izolepy (udává se 30. srpen). A existuje dokonce i americký festival, kde jsou k vidění sochy z lepicí pásky, dámy chodí v izolepových šatech, a dokonce tam mají průvod obřích páskových postaviček.

Zachraňuje i zabíjí

Na lepicí pásku nahlížíme ze všech stran, a tak si dovolíme podotknout i její trochu smutnější osud. Lepicí páska totiž způsobila dokonce i pád letadla. Tedy přesněji řečeno lidské pochybení a izolepa k tomu. Pracovník údržby tehdy nešťastnou náhodou přelepil důležité senzory a tragická nehoda byla na světě. Bohužel.

Ale zpět k veselejším příběhům. Lepicí páska dokáže naopak životy zachraňovat! Pánové z Apolla 13 by mohli vyprávět. Vlastně také vyprávějí hned v několika filmech a na stránkách nespočtu knih.

A tak bychom mohli pokračovat dál, až bychom se dostali k různým lékařským lepicím páskám, fixačním páskám od obyčejných náplastí po speciální chirurgické pomocníky.

Druhy lepicích pásek

Od jednoduché pásky, která dokázala pomáhat s lakováním aut, jsme se za ta léta dostali k neuvěřitelným věcem. 

Existují pásky maskovací, oboustranné, nepřetrhnutelné, bezpečnostní, pečetící, s potiskem i bez… Zkrátka obrovské množství speciálních variant z různých materiálů, používané snad ve všech známých oborech. Ale to bychom tu mohli být do rána.

Shrňme to jednoduše: Lepicí páska je úžasná věc a my jsme hrdí, že ji seženete třeba i v našem e-shopu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Kde nás najdete

TAPEX EU s.r.o.
Dělnická 385
530 03 Pardubice - Černá za Bory
tel: +420 777 461 661
fax: +420 463 351 534