- Štítky blogu
Jaké obaly jsou nejekologičtější?
Ekologie hýbe světem. Už dávno není jen pózou a dobrým pocitem, kterým jsme chlácholili vlastní svědomí, když jsme tu a tam roztřídili nějaký odpad. Potřeba řešit globální kritickou situaci životního prostředí a začít se chovat opravdu šetrně a ohleduplně se nám pomalu, ale jistě dostala pod kůži. Však už byl také nejvyšší čas.
Odpad a obaly jako téma číslo 1
Obalové materiály jsou ekologickým tématem číslo jedna. To proto, že byly ještě donedávna prakticky srovnatelné s odpady. Doslova ihned po použití jsme je vyhazovali. Dnes už ale víme, že obaly lze dále využívat, nebo alespoň recyklovat.
Každý, kdo používá při svém podnikání obaly (uvádí obaly nebo balené výrobky na trh), také musí přispívat do systému sběru a recyklace obalových odpadů, čímž plní své povinnosti vyplývajících ze zákona o obalech.
Jednorázové vs. recyklovatelné obaly
Problematiku obalové ekologie jsme si pojistili z různých stran. A nesmíme opomenout ani na jednu z nejdůležitějších stránek věci – samotné materiály, z kterých se obaly vyrábí. Jak už jsme to nakousli výše, jednorázové obaly se naštěstí stávají spíše výjimkou. Raději volíme ty dále zpracovatelné.
Výrobci přecházejí od jednorázových a plastových obalů k papírovým. Trendem jsou také bezobalové metody prodeje a nákupu.
Výhody lepenkových obalů
V porovnání se sklem, kovem nebo plastem, jsou kartonové a lepenkové obaly opravdu na vzestupu. Dají se recyklovat, jsou z obnovitelných zdrojů a biologicky rozložitelné. Kromě šetrnosti k životnímu prostředí mají i další praktické výhody:
snadno se skladují a stohují
- jsou lehké
- jednoduše se otevírají a zavírají
- jsou bezpečné
Světem obalů hýbou hlavně spotřebitelé. Čím dál více lidí dává přednost nákupu tam, kde myslí i na detaily a zboží zabalí moderně a šetrně do ekologických materiálů.
Podívejme se ještě blíž na ekologické lepenkové obaly
K výrobě papírových krabic, boxů, tašek a dalších lepenkových obalů se používá především recyklovaná vlákna. Jedná se tedy o nejvíce recyklovaný obalový materiál u nás.
A můžeme zajít ještě dál! Pily a společnosti dřevozpracujícího průmyslu mají často ve svých zásadách obnovovat lesy a stromy, které pro své potřeby kácejí. Evropské lesy se díky tomu za poslední roky pěkně rozrůstají, i přesto, že těžba neustává. To je dobrá zpráva na konec, že?